PolskiPolski
2EnglishEnglish
da6omfbp3m2o
PLN
23$
Koszyk (0)
(+48) 85 688 17 75sklep@twoje-lampy.pl
Strona główna » PORADY » Jakie mogą być rodzaje światła w mieszkaniu?
 • DARMOWA WYSYŁKA

Dodatkowe opcje przeglądania

Kategorie

Kontakt

 • NIP: PL5422694921

 • E-mail:sklep@twoje-lampy.pl
 • Telefon(+48) 85 688 17 75
  [PL - EN - RU]
 • Godziny otwarcia salonu
  pn-pt 8.00-17.00
  sobota 9.00-13.00

  ul.Hetmańska 44
  15-727 Białystok
 • PayPal
 • Przelewy24
 • First Data Polcard
 • Credit Agricole Raty

Jakie mogą być rodzaje światła w mieszkaniu?

Data dodania: 08-01-2018
Jakie mogą być rodzaje światła w mieszkaniu?

Światło nie jest jednolite. To, które znajduje się w mieszkaniu też nie. Można oczywiście zdecydować się tylko na jeden tym oświetlenia, jednak nie jest to wskazane. Dla wygody oczu, dla komfortu pracy i odpoczynku ważne jest, aby korzystać z różnych rodzajów światła.

Typy światła

Zazwyczaj wydaje się, że światło jest po prostu światłem i może różnić się co najwyżej kolorem. Nie jest to prawda, gdyż można wybierać pomiędzy trzema rodzajami oświetlenia: pośrednim, bezpośrednim i rozproszonym, które różnią się od siebie, a przede wszystkim mają różne zastosowanie w każdym domu. Chcąc uzyskać doskonały efekt, jednocześnie praktyczny i estetyczny, warto przemyśleć, jakie będzie najlepsze dla danego pomieszczenia.
https://www.twoje-lampy.pl/ideal-lux-alba-pt8-030562-p-52292.html

alt

Jak działa światło pośrednie?

Do uzyskania tzw. światła pośredniego nie są wymagane żadne nietypowe maszyny ani rodzaje lamp. Za takie światło uważa się oświetlenie pojawiające się w wyniku zamknięcia źródła światła tj. żarówki w oprawie. Nie dotyczy to jednak każdej oprawy, a jedynie takiej, która ma właściwości odbijające światło. Dotyczy to np. abażurów z kolorowego szkła, czyli witraży, które sprawiają, że światło nie tylko może mieć lekko zmodyfikowaną barwę, lecz również rozprzestrzenia się szerzej po pokoju. Podobny efekt dają abażury typu mleczna kula, wykonane z nieprzezroczystego szkła. Dzięki temu pokój jest jasny, lecz oświetlenie nie jest bezpośrednio rzucane na żaden przedmiot ani kąt.
Taki sam efekt uzyskuje się przy lampach stojących, ewentualnie biurkowych, które skierowane są ku górze. Ma się wówczas wrażenie, że światła jest więcej, a samo pomieszczenie jest wyższe. Jest to świetny sposób na uzyskanie oświetlenia do wypoczynku lub pracy przy komputerze, jednak nie może być to jedyne źródło światła znajdujące się w pokoju, zwłaszcza dziennym.

Jak uzyskać światło bezpośrednie?

Światło pośrednie sprawia, że kształty pokoju, jak i znajdujących się w nich rzeczy nie są całkowicie wyraźne. Są podkreślone, lecz granica między światłem a cieniem może się zacierać. Dzięki temu właśnie przy takim świetle dobrze się odpoczywa. Jego przeciwieństwem jest światło bezpośrednie. Jak sama nazwa wskazuje podkreślające otoczenie znacznie mocniej i padające w szczególności na jeden lub dwa wybrane punkty, np. biurko, fotel, w którym czyta się książki, bądź prasę. W uzyskaniu pożądanego efektu sprawdzają się najlepiej lampy podłogowe wysokie albo lampy biurkowe. Dzięki posiadanemu kształtowi oraz często regulowanej głowicy, można naprowadzić je na miejsce, które potrzebuje dobrego oświetlenia. W takiej sytuacji jasne jest to, co w danej chwili najważniejsze, natomiast pozostała część pomieszczenia nie jest dotknięta dużą ilością światła. Taka sytuacja sprawia, że kontrast pomiędzy jasnym, oświetlonym a cieniami przedmiotów jest znacznie większy. Jednocześnie przy dużej mocy żarówki zauważalne są refleksy świetlne na gładkich powierzchniach i przedmiotach znajdujących się obok.

Cenne światło rozproszone

Oświetlenie rozproszone, które sprawia że cały pokój pulsuje miłym światłem jest efektem zakłócania światła przez dodatkowe elementy. Takimi elementami mogą być albo fragmenty lampy albo przedmioty znajdujące się w pokoju. Częstym i popularnym rozpraszaczem są kryształowe elementy zwisające z lampy sufitowej albo zawieszone na oknie. Przechodzące przez nie promienie – sztuczne lub naturalne – rozbijają się po całym pokoju, po ścianach, padają na wszystkie meble oraz przedmioty, a często także są delikatnie kolorowe.
Dzięki rozproszonemu światłu uzyskuje się w pokoju przytulną, łagodną atmosferę. Wynika to nie tylko z delikatnych półcieni, lecz także z łagodzenia ostrych kantów przedmiotów oraz zakątków pokoju. Chcąc uzyskać pokój przytulny i urokliwy, np. sypialnię, dobrze jest skupić się na dodatkach, które będą umiały rozbijać promienie światła na drobne promyki.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PORADY

Super promocje w ofercie

Najpopularniejsze marki na Twoje-Lampy.pl

#PROMOCJE4 ConceptsABIGALIALDEXALFAAltavola DesignAMPLEXAPETIAQFORMARGONASTROAUHILONAUSTROLUXAZZARDOBERELLA LIGHTBLAUPUNKTBRILLIANTCANDELLUXCOSMOLightDALENDARDESIGN FOR THE PEOPLEDOBACE-LIGHTECRYSTALEGLOElstead LightingEMIBIGENDONEVOLUTIONHOMEGLASS LPSGLOBOGLPGTVHELLUXHOLDBOXIDEAL LUXIDEUSINQINTERIORS1900ITALUXJUPITERKANLUXKASPAKETERKOLARZKUTEKKUTEK MOODLABRALAMKURLAMPEXLED lineLEDDOMLIGHT PRESTIGELIS LIGHTINGLUCIDELUMEN LIGHTLUMINA DECOLUMINEXLUTECMANTRAMARKSLOJDMAXlightMAYTONIMILAGROMW GLASBERGNAMATNILSENNORDLUXNOVOLUXNOWODVORSKIONE LIGHTOXYLEDOZZOPAULMANNPHILIPSPOLUXRABALUXRAMKOREALITYReccagni AngeloRENDLRLSAXBYSHILOSIGMASLVSOLLUXSPECTRUMLEDSPOT LightSTEINELSWAROVSKITHOROTK-LightingTRIOZUMAline
 • Przelewy24_small
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu